מניעת סתימות ביוב

כיצד אנחנו התושבים יכולים לסייע בשמירה על איכות השפכים?

צפו בכתבה המלחמה במגבונים הלחים שסותמים את הביוב

 

מוצקים למינהם

שערות, סמרטוטים, חומרים פלסטיים, מגבונים לחים, תחבושות, פדים וכדומה - גורמים לסתימות במערכות הובלת השפכים ומקשים על התחזוקה. אין לסלק מרכיבים אלה דרך הביוב.  

 

מי גשמים

מנוקזים במערכת ניקוז נפרדת ממערכת הביוב. מרזבים המחוברים למערכת הביוב גורמים לעומס יתר במערכת הולכת השפכים ובמכון הטיהור. אין לחבר מרזבים למערכת הביוב.  

 

חומרים כימיים שונים

חומרי ניקיון חזקים, צבעים מדללים, שאריות תרופות וכדומה, חומרים הרעילים לאוכלוסיית החיידקים "הטובים" המפרקים את החומר האורגני שבשפכים. יש להימנע משפיכת חומרים אלה לביוב.  

 

שמנים לסוגיהם

מגדילים את העומס על המכון ובנוסף שמן מינרלי שנשפך על הקרקע, עשוי לזהם את מי התהום. גם במשק הבית ניתן לאסוף שמנים אלו ולהשליכם לאשפה במקום למערכת הביוב.  

 

אבקות למכונות כביסה ומדיחי כלים

מכילות לעיתים ריכוזים גבוהים של:זרחן, בורון וכלורידים המזיקים לחקלאות ועלולים לזהם את מי התהום. מומלץ להשתמש באבקות המכילות ריכוזים נמוכים של חומרים אלה (אשר אינם תורמים ליעילות הניקיון) וכן להשתמש באבקות אלה במינון הנדרש בלבד,עודף אבקה אינו תורם לניקיון.    

 

 

סתימות ביוב הגורמות לגלישה בשטח הציבורי

סתימות ביוב נגרמות מהכנסת חומרים זרים למערכת הביוב, כגון:

מגבונים לחים, חיתולים, מוצרים היגייניים ועוד...

הנכם מתבקשים לזרוק אשפה זו לפחי האשפה כדי למנוע מפגע סביבתי ותברואתי קשה זה.

 

על מנת למנוע ככל הניתן את סתימות הביוב וגלישתו אנו מבצעים פעילות שותפת לשטיפת קווי הביוב, גלישת ביוב מתגלה לרוב בשטח הציבורי ע"י תושבים המדווחים על כך למוקד העירוני 106, המוקד מעביר את הדיווח לטיפולו של תאגיד מעיינות העמקים ואנו שולחים למקום רכב "ביובית" המטפל במקור הסתימה ומנקה את המקום.

 

תודה על נכונותכם במאמצנו המשותף לזרימה תקינה

תאגיד מעיינות העמקים